Naše technika

PRAGA RN AS 16

Druh vozidla specielní - požární pohotovostní vůz

Rok výroby

3 l

Olej ve skříni řízení

0,75 l

Na automobilovém podvozku je provedena nástavba umožňující přepravu úplného hasičského družstva a příslušenství, potřebného k zásahu. Nástavba je rozdělena na kabinu a prostory pro uložení příslušenství. Všechny tyto prostory jsou zakryty karoserií a vozidlo tvoří kompaktní celek.

V kabině automobilu jsou sedadla s čalouněnými opěradly. Pod sedadly je úložný prostor, kde jsou uloženy např. helmy, pásky a atd. Kabina má dvoje dveře se spouštecími okny z každé strany kabiny, umožňující snadné vystupování a nastupování.

Automobil je vybaven přenosnou motorovou stříkačkou, která je umístěna v prostoru přístupném zadnímy dveřmi. Je uložena na sklopných kolejničkách. Prostor pro stříkačku je řešen tak, aby v něm v případě potřeby bylo možno přepravovat zraněnou osobu uloženou na nosítkách. Zadní stěna vozidla je opatřena sklopnými stupačkami pro výstup na střechu vozidla. Ta je ohrazena a upravena pro uložení příslušenství, které se pro své rozměry nevejde do nástavby. Dále jsou na přední části střechy namontovány dva výstražné světelné majáčky a reproduktor, v zadní části jeden a po pravé přední straně přenosný světlomet.

Přenosná motorová stříkačka PS12 R, generální oprava provedena v roce 2017

Dvoukolová motorová stříkačka DS 16

V současnosti se snažíme uvést tuto stříkačku do provozuschopného stavu, abychom měli i tento stroj v činnosti.

Stříkačka dlouho stála ve zbrojnici bez jakéhokoliv provozu a údržby, ale snad se nám to povede.

Níže uvádím převzatý popis a informace ze stránek:

https://www.mujweb.cz/www/hasici.tynec/DS 16.htm

Historická výzbroj

V současné době při účastech na výstavách a hasičských setkání ukazujeme naši historickou, dříve samozřejmě funkční techniku - jednohodinový dýchací kyslíkový přístroj CH 146 z roku 1952 a zádový ruční hasící přístroj. Momentálně vlastníme od každého exponátu po třech kouscích. K dýchacímu přístroji vlstníme i původní zkušební listy, kompletní návod a osvědčení.